Kłamstwa YouTuberów czyli konferencja premiery książki „My (secret) YouTube life”
W środę 17 lipca w Big Book Cafe odbył się panel dyskusyjny promujący książkę „My (secret) YouTube life”. Spotkanie tradycyjnie zaczęło się od zaprezentowania uczestników panelu, a byli to: Anita Boharewicz-Dąbrowska (Book Reviews), Zuzanna Burkowska (Kulturalna szafa), Maja Kłodawska (Maja K..), Ewa Mędrzecka (Cat Vloguje), Marcin Okoniewski (Okoń w sieci). 

Spotkanie poprowadził Karol Paciorek (Imponderabilia).Wydarzenie było dostępne także w języku migowymPodczas panelu padły takie pytania jak: Dlaczego tyle młodzieży pożąda za internetem i dlaczego? Dlaczego akceptacja jest tak ważna? Jak dużo swojego prywatnego życia YouTuberzy pokazują w sieci? Odpowiedzi na pytania padły zarówno w książce, jak i podczas dyskusji, którą możecie obejrzeć na fanpage Zielona Sowa,  która prowadziła transmisję całego wydarzenia. 
Chcesz obejrzeć? Kliknij!

Z panelu można było dowiedzieć się naprawdę dużo interesujących rzeczy. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, ale gdy zaczęły padać coraz kolejne zdania, stwierdziłam że tak! Tak naprawdę jest!Zaczynając od początku, o czym jest książka? 
Książka opowiada o typowej YouTuberce, " LilyLoves, popularna youtuberka, ma wszystko: dizajnerskie mieszkanie, własną linię kosmetyków i miłość gwiazdy rocka. Melissa, jej szesnastoletnia fanka, posunie się naprawdę daleko, żeby zdobyć to samo! Czy życie w kłamstwie – zarówno w necie, jak i w realu – jest warte każdej ceny?" 

Lecz czy jej życie jet tak naprawdę tak idealne, jakie je pokazuje? Z pewnością do przeczytania książki zachęci was jej pierwsza strona
Patrząc obiektywnie, najwięcej jest młodych widzów w wieku 10-12 lat, którzy w YouTuberach widzą nie tylko zwykłego człowieka, ale i kogoś więcej. Oglądając filmiki widzą osoby, którymi chciałby by się stać. I przez to widzą w nich swojego lidera. Jeśli ktoś zaczyna nagrywać filmy na YT, musi zdawać sobie sprawę że może być dla innych takim kreatorem, a wiele ludzi nie pokazuje prawdy o sobie. Pokazują wyidealizowane życie, które pełne jest uśmiechu, bogactwa, a tak naprawdę wszyscy zaczynali od niczego. Mało kto pokazuje jak ciężko było wejść na szczyty sławy, i mało kto pokazuje jak się tam znalazł, a przecież nikt " nie budzi się w pełnym makijażu". Jak się wykreujesz tak będą Cię widzieć.

Wielu YouTuberów kłamie. Nagrywając siebie pokazuje swoją wyidealizowaną postać. Chcą aby ich widziano w jak najlepszym świecie, a przecież życie nie jest pełne ciągłego szczęścia. Są w nich chwile wzlotu i upadku, a kto z nich odważyłby się pokazać ten upadek? Czy da się być autentycznym w świecie w którym rządzi pieniądz?Co byś zrobił w następującej sytuacji? Przyjmijmy że jesteś recenzentem kosmetyków, prowadzisz swój kanał na YouTube i masz już stałe grono swoich fanów. Starasz się pokazywać jak najlepsze produkty. Nagle dostajesz propozycję współpracy. Musisz pokazać w jak najlepszym świetle produkt, który nie jest nic warty. Jest tzw. " tylko do wyrzucenia" i proponuj ą Ci za to wielkie pieniądze. Zatem co zrobisz?
Ilu YouTuberów już tak postąpiło? A ilu jest autentycznych w tym świecie? Ilu YouTuberów pokazuje swoje wzloty i upadki, a ilu najlepszą postać siebie? Te lepsze czy te gorsze dni? Jak się wykreujesz tak Cię będą oglądać.  Czy warto jest mówić to co myślisz?

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, obejrzyj panel i przeczytaj książkę. Mnie to wydarzenie niesamowicie zachęciło do jej przeczytania.

Na koniec dodam, że jestem zachwycona niesamowitym miejscem w którym odbyło się owo wydarzenie. Big Book Cafe to zdecydowanie miejsce dla każdego mola książkowego. Osobiście czułam się tam jak ryba w wodzie. Wszędzie naokoło otaczały mnie książki i wszystko co z nimi związane i już wiem że nie jeden raz tam wrócę.
1 komentarz:

  1. Bardzo interesująca książka. Przeczytałam ją na jednym tchle. Porusza bardzo popularny temat kreowania swojego wizerunku w świeci i uważam, że każdy nastolatek i jego rodzic powinien sięgnąć po książkę Charlotte Seager.

    OdpowiedzUsuń

Pages