Wywiad - Alicja Wlazło cz.1

Cz.1

Dzisiaj przedstawiam wam wywiad z wyśmienitą kobietą pełną pozytywnej energii, którą rozsyła wszędzie tam, gdzie się pojawi. Jest to Alicja Wlazło, autorka cudownej książki Mrok

1. Co skłoniło Ciebie do napisania książki?

Chyba od zawsze czułam w sobie wewnętrzny przymus podzielenia się czymś całkowicie swoim z resztą świata. Chciałam zostawić po sobie coś na ziemi, nawet gdy już odejdę, żeby ktoś o mnie pamiętał, a czasem może wspomniał w rozmowie z innym czytelnikiem? Co więcej okazuje się, że dzięki pisaniu mogłam spełnić się twórczo, a to, można powiedzieć, że od zawsze we mnie żyło. Kiedyś pisałam wiersze, dziennik, śpiewałam, grałam na gitarze, ostatnio zajęłam się nawet rysunkiem, gdyż efekty widzimy o wiele szybciej niż w przypadku napisania książki.


Ale pragnę dodać jeszcze jeden powód. Historie od dawna żyły w mojej wyobraźni, chociaż wydawały się skryte za mgłą, a jednocześnie byłam ich świadoma. W końcu nagromadziło się ich tak wiele, że musiałam dać upust wyobraźni. I właśnie dzięki temu powstał Mrok.


2. Skąd czerpałaś inspirację do napisania książki? Czy trudno było wymyślić bohaterów, ich charaktery?

Inspiracji nie czerpałam z jednej konkretnej pozycji, książki, filmu, serialu czy nawet nie sięgałam do prawdziwych sytuacji, które wydarzyły się w rzeczywistości. Najbardziej i najczęściej inspiruję się muzyką.

I wiesz, co?

Chyba dopiero podczas tego wywiadu przypomniałam sobie o serialu “Gwiazda od zaraz”, w którym grała Alexz Johnson, piosenkarka. I to właśnie jej dążenie do spełniania marzeń, pchnęło mnie, bym sama zawalczyła o swoje marzenia. Ponadto, właśnie przy dźwiękach jej piosenek powstała pierwsza wersja Mroku.


Jeżeli natomiast chodzi o bohaterów, o dziwo miałam trudność ze stworzeniem głównej bohaterki. Z początku nie znałam przyczyny takiego stanu rzeczy, dopiero teraz widzę, iż poświęciłam jej zbyt mało czasu, a co więcej, byłam bardzo niedoświadczonym pisarzem, jeśli chodzi o kreację bohaterów. Wiedza przyszła z czasem wraz z uczestnictwem w kursach kreatywnego pisania, gdzie również zajmowaliśmy się zagadnieniami tworzenia bohaterów. Co ciekawe, podczas gdy z Laureen miałam problemy dotyczące jej kreacji, z innymi postaciami szło gładko, szczególnie z postaciami męskimi. Może to znak, by napisać powieść, gdzie głównym bohaterem będzie mężczyzna?


3. Gdybyś mogła, zmieniłabyś coś w swojej pierwszej książce, jeśli tak, co by to było?

Najchętniej przepisałabym ją na nowo! (śmiech) No, może nie do końca, ale w tych słowach znajduje się ziarnko prawdy. Z jednej strony jestem dumna z Mroku oraz poziomu, na jakim udało mi się go wtedy napisać, z drugiej zdaję sobie sprawę, jaki poziom pisarski teraz prezentuję i jest o wiele lepszy, dlatego właśnie przydało by się przepisać książkę na nowo. Jednak, gdybym rzeczywiście zyskała taką możliwość, chyba bym z niej nie skorzystała - przynajmniej czytelnicy będą mogli zobaczyć rozwój mojego pióra. Mam nadzieję, że kolejne powieści potwierdzą moje słowa i oczarują was, tak samo jak Mrok!


4. Ile będzie części Zaprzysiężonych? 

Nie jestem pewna, czy mogę zdradzać szczegóły, ale na początku planowałam trylogię, jednak możliwe, że plany ulegną dość znaczącym zmianom.


5. Czy zamierzasz napisać inne serie książek?

Oczywiście! Nawet już napisałam, a przynajmniej ich pierwsze tomy. Jeżeli chodzi o fantastykę jedna jest typową trylogią young adult połączonym z urban fantasy, gdzie słowa liczą się ponad wszystko. Ta książka czeka już u wydawcy i liczę, że niedługo zaczniemy redakcję. Kolejna powieść to high fantasy, które właśnie przechodzi przez moją autorską redakcję. Planuję skończyć do końca października, a następnie zabrać się za kolejny pierwszy tom całkiem nowej serii, dotyczącej zagadnienia aniołów oraz demonów, a w grudniu siadam do napisania trzeciej księgi Zaprzysiężonych. Końcówka roku zapowiada się u mnie nad wyraz pracowicie!Ach, jest jeszcze jeden projekt spoza fantastyki, ale niech na razie pozostanie moją małą tajemnicą. ;)


6. Czy ktoś pomagał Ci w pisaniu książek- np. wymyślał bohaterów, czy wydarzenia w niej zawarte?

Nigdy w ten sposób. Wszystkie pomysły pochodzą ode mnie, ze wszystkimi ich zaletami oraz wadami. Jednak skłamałabym, gdybym nie powiedziała, że wielu ludzi nie wspierało mnie dobrym słowem, przede wszystkim mąż czy przyjaciele, czy też pomagało mi podczas redagowania tekstu. Znam wspaniałych pisarzy, bez których nie zauważyłabym wielu błędów lub nie zwróciła uwagi na rażące nielogiczności.
 Dziękuję, że jesteście. <3 


7. Czy możesz nam zdradzić co będzie się działo w kolejnej części?

Z pewnością wiele! Na scenę wejdą nowe postaci, złe czy też dobre, ocenicie sami, jednak z pewnością sporo namieszają w życiu naszych bohaterów. Poznamy co nieco historii Tessy, a i Zaprzysiężeni uchylą rąbka tajemnicy o ich życiu na Daenionie. Ponadto, przedstawię wam inne światy, które również będą miały swój udział w nadchodzących wydarzeniach. Och, i najważniejsze! A nie, tego wam nie zdradzę… ;)


8. Jak zmieniło się twoje życie, kiedy zostałaś autorką? Czy nie przeszkadza Ci to w codziennym życiu?

Powiem ci, że od momentu, w który na półkach pojawił się Mrok czuję się jak na rollercoasterze. Normalnie jazda bez trzymanki! Cała ta promocja, marketing, czytelnicy, spotkania! Tak naprawdę dopiero teraz się to nieco uspokoiło, ponieważ skupiam się bardziej na esencji pracy pisarza, czyli pisaniu samym w sobie właśnie, ponieważ chciałabym, abyście jak najszybciej mogli sięgnąć po kolejną księgę Zaprzysiężonych czyli Żar czy też inne powieści. W końcu to właśnie książki są najważniejsze, a ja nie zamierzam zmarnować żadnego pomysłu, który pojawił się w mojej głowie.

Co do życia codziennego, staram się wszystko pogodzić, chociaż nie jest to łatwe. Ale daję radę, a rodzina doskonale rozumie, jak ważną częścią mnie jest moja pisarska pasja.

9. Jakie jest twoje największe marzenie?

Pisarskie, czy też okołopisarskie, są dwa, no, może trzy. ;) Pierwsze - pragnę napisać wszystkie książki, które w tym momencie mam zaplanowane, jednak obawiam się, że nie starczy mi na to życia.

Drugie - chciałabym, aby zarówno Mrok, jak i inne powieści zostały wydane za granicą.

Trzecie - super byłoby zobaczyć ekranizację mojej książki, chociaż wiem, jak nikłe są na to szanse.

A największe marzenie poza pisarskimi? Chciałabym kiedyś przestać bać się uciekającego czasu, tak, to byłby coś.


10. Co planujesz zrealizować w przyszłym roku?

Moje plany są dość ambitne! Podejrzewam, że nie dam rady skończyć trzeciego tomu Zaprzysiężonych w tym roku, dlatego planuję zakończenie na pierwszy kwartał 2019. Dodatkowo z pewnością zamierzam napisać dwie lub trzy kontynuacje innych cyklów i z miłą chęcią powiedziałabym, że na tym zakończę, ale jakość wątpię, że do głowy nie wpadnie mi żaden nowy pomysł.

11. Czy jeśli zorganizowaliśmy dla Ciebie spotkanie autorskie, zgodziłabyś się na nie?

Oczywiście! Chociaż najchętniej w okolicy mojego miejsca zamieszkania, z dziećmi zawsze trudniej się wybrać gdzieś dalej.
To, co, kiedy się widzimy?


12. Co chciałabyś przekazać swoim czytelnikom?

Wierzcie w siebie, wierzcie w swoje marzenia i nie dajcie się omamić szarościom świata! Ciężka praca, pasja, odrobina talentu oraz pasja - dzięki nim osiągniecie wszystko!


Dla sprostowania 


  Wywiad miał miejsce pod koniec roku 2018, stąd odniesienia autorki  do przyszłego roku
  W tekście druga księga jest wspomniana jeszcze pod roboczym tytułem "Żar", tymczasem tytuł drugiego tomu to "Iskra". 

1 komentarz:

  1. Polecam Mrok! Czytałam nie raz, a wywiad bardzo fajny, czekam na dalszą część :D

    OdpowiedzUsuń

Pages